O mnie

Biogram:
Ur. 1991. W 2017 roku uzyskałam tytuł magistry kulturoznawstwa
w Instytucie Kultury Polskiej (Uniwersytet Warszawski), specjalizacja: Kultura Wizualna. Moja praktyka artystyczna obejmuje kolaż klasyczny, cyfrowy oraz techniki mieszane. Dotychczas moje prace pojawiały się w magazynach takich jak the MASS (UK), SLEVIN Magazine (IND), Playboy (PL). Na początku 2020 r. zostałam wybrana do programu all SHE Makes (USA), który ma na celu zwiększanie widoczności artystek na rynku sztuki. W lipcu 2020 odbyłam rezydencję ENKLAWA w galerii Propaganda, której owocem był autorski zin „Potrzeba nam miłości”. Jego część została zaprezentowana na wystawie „Jesteśmy ludźmi” w galerii Labirynt.

 

 

Artist Statement:
Rozdarcie, odcięcie, przesunięcie, złożenie, przekształcenie, skreślenie, nadpisanie. Kolaż daje możliwość wyrażenia niezgody na spójnią patriarchalną narrację, która notorycznie pomija głosy i spojrzenia kobiet. Wytworzenie nowego punktu widzenia, bazując na tym, co oferuje świat zastany. Przetwarzam istniejące obrazy, wyjmując je z pierwotnego kontekstu i sklejając w nową rzeczywistość. Fragmentaryczność staje się spoiwem.

Swoimi pracami staram się tworzyć język, którym przekazuję p perspektywę kobiecą, a ponadto lesbijską. Jest to nawarstwienie aspektów intymnych i osobistych, które wciąż są na wskroś polityczne.

W kolażu zobaczyć możemy przeniesienie niektórych narzędzi i procesów terapeutycznych w pole sztuki. Pracę nad tym, czego się doświadczyło / zobaczyło / wchłonęło. Przepracowywanie starego, aby wytworzyć dalszy sposób postępowania. Wydobycia treści ze środka. Jednak fundamentem, z którym należy się liczyć, nawet gdy się go dogłębnie przekopuje, jest to, co już zostało wytworzone i dotychczas utrwalone.

Używana przeze mnie technika artystyczna pozwala na uzyskanie złudnej kontroli nad otoczeniem. Przy równoczesnym pokazaniu bezsilności, na którą nie ma miejsca w obecnej kulturze kapitalizmu. Uwidocznieniu niepokoju związanego z nieprzystawaniem, byciem „poza” i niemożliwością odnalezienia się.

Chcę także poruszać tematykę lesbijskiej miłości romantycznej. Nie tylko ze względu na jej marginalizację, ale też aby wydrzeć swoją przestrzeń odczuwania z popkulturowego uproszczenia. Obedrzeć z fetyszyzacji. Przekazać ekstremalną czułość połączoną z napięciem i lękiem. Erotykę, która wypływa z wewnątrz, a nie jest kreowana przez kogoś spoza.

 

Wystawy zbiorowe:

 • 9.2020: „Jesteśmy ludźmi”, Galeria Labirynt, Lublin
 • 2.2020: „The Art of Love II”, wirtualna galeria Envision, Dallas (Texas)
 • 24.5.2019: „Popatrz na/we/przeze mnie”, Cafe Bar Poczekalnia, Łódź

 

Publikacje:

 • 1.2021: the MASS, ERASE issue (UK) (link)
 • 8.2020 – wywiad dla galerii Propaganda w ramach rezydencji ENKLAWA  [link]
 • 3.2020: the MASS, MATRIARCHY issue (UK) [link]
 • 3.2020: Florence Contemporary Gallery Catalog, 01 issue (IT) [link]
 • 2.2020: SLEVIN Magazine, 7th issue (IDN) [link]
 • 11.2019: Playboy Polska, 11/2019, ilustracja do artykułu Kacpra Bartosiaka
 • 10.2019: Playboy Polska, 10/2019, ilustracja do opowiadania Piotra Fiedlera
 • 3.2019: magazyn PROwincja [link]

 

Nagrody:

 • 2.2020: Wyróżnienie na wystawie „The Art of Love II”, wirtualna galeria Envision Arts, Dallas (Texas)

 

Rezydencje:

 • 7.2020: Enklawa, Galeria Propaganda (Warszawa)