Enklawa w Galerii Propaganda – rezydencja artystyczna.

6-25.07.2020

W trakcie pobytu w galerii powstawał lesbijski zin

„Potrzeba nam miłości”

– tworzony z konserwatywnej i prawicowej prasy („Sieci”, „Najwyższy czas”, „Do Rzeczy” i inne). Zin jest odpowiedzią na nienawistną retorykę dotyczącą osób LGBTQ+, które stały się częścią mainstreamowych mediów zwolenników nacjonalizmu. Z gazet pierwotnie pełnych pogardy i nietolerancji powstało pismo o miłości, niepokojach i bliźnich.

Zgłosiłam się z dosyć konkretnym pomysłem; zależało mi na tym, żeby popracować na prawicowej prasie. W pewnej mierze wynikało to z bezsilności wobec tego, co działo się tuż przed wyborami prezydenckimi (moja rezydencja w Propagandzie zaczęła się akurat tydzień przed wyborami). Pomysł opierał się na geście przepisania i stworzenia nowej narracji z tego, co znajdę w tych magazynach. Ada Kaczmarczyk robiła kiedyś podobny projekt; w czasie swojego absolutnego zakochania w Oskarze Dawickim przepisywała „W połowie puste” (książkę autorstwa Łukasza Gorczycy i Łukasza Rondudy poświęconą życiu i twórczości Oskara Dawickiego – przyp. red.), żeby go ocalić. Nie wiem, czy chciałabym ocalić prawicę, ale pomyślałam, że jakiś pozytywny przekaz by się przydał. (…) głównym zamysłem było przepracowanie tej sytuacji – zarówno dla siebie, jak i dla innych.

Cały wywiad przeprowadzony przez Ritę  Müller dostępny TUTAJ

Enklawa Magda Sobolska 32

(…)Pasuje mi tu słowo egzorcyzmy. W którymś momencie moje działanie zaczęło być kreowaniem z kolaży artystycznej utopii, która jest próbą oddziaływania poprzez sztukę na rzeczywistość. Przykrym doświadczeniem było to, że w gazetach które czytałam słowa takie jak równość czy tolerancja były używane w ironiczny sposób. Dlatego jedną z metod mojej pracy stało się odzyskiwanie tych uniwersalnych wartości, poprzez pozbawienie cudzysłowu słów, które je nazywają.

 

4

3 1


Zdjęcia: Zuzanna Głód (Propaganda)